Fríský kůň-černá perla

10. června 2012 v 8:28 | ~Teri~ |  Plemena koní

Fríský kůň - Černá perla

Fríský kůň patřil mezi první evropské plemena koní. Jeho jmého vzniklo podle severoevropského Fríska.

Popis plemene

Je to krásný, silný, přívětiví a inteligentní kůň s dloukou vlnitou hřívou. Má rousy na nohách. Tento kůň pochází z Holandska. Výška fríského koně je kolem 150 cm - 160 cm v kohoutku. Má vysoký a mohutný krk, vlnitou dlouhou hřívu, malé, ale silné zadní nohy, malé uši. Povahou jsou tito koně nejlepší, protože jsou hraví, nelekaví, inteligentní, silní a klidní, mírní. Dospívají, ale až o trochu později, asi kolem 4 - 5 let.

Historie

Fríské koně už popisoval římský historik Tacitu a jako podle většiny římanů byl tento kůň nevyšlechtilý, nevzhledný a uznávaný jako nepostradatelný pomocník třeba v hospodářství. Dříve však fríský kůň vypadal úplně jinak: byl menšího vzrůstu, měl hrubší rysy a řadil se mezi chladnokrevníky. Ve středověku se pak tito koně stali velice oblíbenými pro rytíře. Byli v brnění a proto pak jejichž váha dosahovala až 100 kg. Ale tyto koně i když měli tak velkou zátěž byli obratní a rychlí. Během osmdesátileté války, když odešli Španělé z Holandska, tak španělští koně, kteří byli kříženi s frískými koňmi a frís byl mnohem víc ušlechtilejší, rychlejší a obratnější. Vynikal v tahu, ale i pod sedlem. Své dobré vlastnosti pak předával i jiným koňským plemenům. Když nastalo 19. století, tak obliba fríského koně upadat a přednost byla dávána lehčím a temperamentnějším koním. Před 1. světovou válkou plemeno fríského koně skoro zaniklo.

Využití

Fríský kůň je shopen tahat těžké věci v těýkých podmánkách. Není potom moc vyčerpaný a má hodně energie. Může také tahat těžké klády a dřeva v lese, takže se hodně hodí k práci do lesa. Používá se také na venkově, chodí v postroji a velice se hodí jako drezurní kůň. Je chápaví a proto se na drezuru a jiné výcviky hodí. Je dobrý pro pokročilé, jezdce, ale i pro začátečníky, kteří už mají pár zkušeností s koňmi. Dříve měl výsadní postavení v pohřebnictví, ale dnes se většinou už používá v cirkusové manéži. Od ruku 1990 zajišťuje spřežení fríských koní rozvážku zboží u Harrodse, významného obchovního domu v Londýně. Fríského koně jde často vidět na přehlídkách a nebo dražbách.

Chov

Po roce 1990 se chov koní u nás zvíšil. Byly v ném i hlavně frísáci. Pvrví, kdo se u nás začal zabívat tímto chovem byl hřebčín v Pecínově u Benešova. Majitelem je pan Hora, který fríské koně dovezl z Holandska. Toto plemeno se tam chová miliony let i se zásluhou královny Beatrix, která je pojmenovává Asociace chovu fríských koní. Hlavní plemenná kniha je v Drachtenu, to je v Holandsku.

Chody koně

Základní chody koně jsou: krok, klus a cval. Fríský kůň je mezi nejlepšími koňmi, kteří mají výborné chody. Oblíbený chod u Fríského koně je hlavně krok, při kterém zvedá hodně nohy a neklopýtá. proto se mu skoro nikdy nestane, že by po bahně uklouzl. Klus má také velice plynulí a hezký. U klusu má stejný pohyb a nemísí se na klus soustředit. Cval má lehký a nízký. Jezdec nevylétává tolik ze sedla jako při clavu jiných koní. Je to proto, že fríský kůň hodně zvedá nohy a hlavou netrhá do předu a proto se výborně ovládá.

Potrava

S cukrem pro koně by se to moc nemělo přehánět, aby se jim nekazily zuby. Oves se koním dává především po jízdě a hlavně večer a ráno. Koním se dávají ztvrdlé pečivo,je to pro ně pamlsek, ale je pro ně i výživný. Granule musí mít kůň nejčastěji, protože jsou v nich vitamíny a ty koně potřbují. Stáj se musí čistit každé ráno nebo každý večer. Dáváse do ní seno, které také kůň jí. Seno musí mít kůň ve stáji neustále. Solný liz pro koně, to je velká kostka sole, kterou kůň také potřebuje. Musí jí mít ve stáji. Mrkev a ostatní zeleninu musí koně dostávat denodeně. I ovoce musí dostávat. Hlavně jablka.

Tento článek jsem psala ve škole, tak proto je tam dlouhý, ale ostatní články budou kratší.. :P Kdo by to taky četl..!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama